Make your own free website on Tripod.com

2014 Valley Community Fair Winners

                                                               

Fruit & Vegetables:

Adult - Doug Tenney

Youth - Zach Bowman

Superintendent's Choice - 


Fine Arts:

Adult - Dave Giessen

Youth - Taylor Duke

Superintendent's Choice - Eilish Smith


Photography:

Adult - Catherine Kenney

Youth - Andrea Frank

Superintendent's Choice - Anna Cleghorn


Wood & Metal:

Adult - Joe Duke

Youth - Andrew Cooley

Superintendent's Choice - Bob Wilken


Crafts:

Adult - Crystal Hurbi

Youth - Gabrial Saffer

Superintendent's Choice - Colton Friess


Sewing:

Adult - Kathy Conway

Youth - Alyssa Fitzgerald

Superintendent's Choice - Phyllis Fitzgerald

Cabin Fever Quilter's Award - Colton Friess


Wearable Art:

Adult - Marneitta Cools

Youth - Emma Selle

Superintendent's Choice - Crystal Hurbi


Quilts:

Adult - Margaret Klingbeil

Youth - David Holt

Superintendent's Choice - Lorainne Haynes

Cabin Fever Quilter's Award - David Holt


Fleece & Fiber:

Adult - Phyllis Fitzgerald

Youth - 

Superintendent's choice - Phyllis Fitzgerald


Needlework:

Adult - Phyllis Fitzgerald

Youth - Emily Aken

Superintendent's Choice - Amy Buche


Recycling:

Adult - Beth Manning

Youth - Emily Aken

Superintendent's Choice - Cheryl Cook

Food Preservation:

Adult - Marneitta Cools

Youth - Milayna Hartill

Superintendents Choice - Joseph Selle


Youth Ball Award 

                       Pickles - 

                       Jam - Milayna Hartill

                       Veggies - Milayna Hartill


Adult Ball Award

                      Pickles - Kim Hartill

                      Veggies - Marneitta Cools

                      Jam - Kim Hartill

                      Fruit - Marneitta Cools


Baking:

Adult - Carlane Collins

Youth - Alysaa Fitzgerald

Superintendents Choice - Kylea Fitzgerald


Best Decorating - Alysaa Franks

                            Andrea Franks

                            Milayna Hartill             

                            Emily Aken

                            Nicholas Aken

                            Kartlayn Hartill


Flowers:

Adult - Elizabeth Blue

Youth - Emma Evers

Superintendents Choice - Margaret Retherford


Natural Resources;

Adult - Phyllis Fitzgerald

Youth -


Educational Posters: 

Adult - Phyllis Fitzgerald

Youth - Isaac Montgomery

Superintendents Choice - Emma Evers


Rabbits:

Best of Show - Colton Friess

Showmanship - Allison Sanchez


Poultry:

Best of Show - Kylea Fitzgerald

Showmanship - Daniel Eing


Goats:

Best of Show - Elli Plunkett

Herdsmanship - Alicia Hall


Exotics:

Best of Show - Alyssa Fitzgerald

Showmanship - Alyssa Fitzgerald


Sheep:

Market Lamb - Brittany House

Showmanship - Bert Burnett


Swine: no entries


Dairy:

Best of Show - Andrew Minaker

Showmanship - Andrew Minaker


Beef:

Top Market Steer - Julianne Huguenin

Showmanship - Natasha McIrvin


Horses:

High-point - Sadie Beardall


Cats:

Best of Show - Samantha Balcom


Dogs:

Obedience - Tina Balcom

Showmanship - Allison Sanchez


Parade:

Best Float - Troop #989

Best Community Vehicle - Stevens Co. Fire District #4

Best Commercila Vehicle - Dawson Trucking, Inc.

Best Single Horse - Isabella McNeil

Best Group of Horses - Dave Baskin (equestrian drill team)

Best Walking Group/general - Winona Beach Babes

Best Community Group - Fairies and Friends

Judges Choice - Don Johnson 68 Mustang

Most Unique - Mud Bogs Mountain Mania

Just Because - Tractor Group


Fun Run:

Women's 10K - Kira Lewis

Women's 5K - Kari Gallant

Men's 10K - Jon Montgomery

Men's 5K - Caleb Montgomery


Ages 4-7 - Hailey Klemish

       8-12 - Kaylee Banks


$100 "TICKET" winner:   Alyssa Fitzgerald


Exhibitor Drawing:

2:30pm - Harmony McNeil

3:00pm - Katie McIrvin</p